Čeští suchozemci se rozhodně vody nebáli, objevovali nové země, válčili na moři i pod hladinou, pluli se zbožím po celém světě, na mořském dně nacházeli hrob. Přístavní město Ústí mělo své námořníky, ba dokonce i vlastní ponorku.
Významnou, byť nepříliš známou českou stopu v námořní plavbě představuje nová výstava v Muzeu města Ústí nad Labem. Sahá od námořních bitev mezi křesťany a Turky v 16. století přes první a druhou světovou válku až po současné angažmá obyvatel České republiky na zaoceánských plavidlech. Ukazuje vzácné artefakty svezené pro účel výstavy z celé země. Na expozici je zastoupeno 16 veřejných i soukromých sbírek. Nejrozsáhlejší kolekci zapůjčil Vojenský historický ústav, zahrnuje tak exkluzivní exponáty, jako admirálský kabátec následníka trůnu Ferdinanda d´Este, prapor Československé námořní legie nebo středověký bronzový kanón vylovený z potopeného vraku v Egejském moři. Jeden z nejuznávanějších lodních modelářů v republice Zdeněk Tollar instaloval do obří vitríny celou flotilu svých dokonalých modelů rakousko-uherského námořního loďstva. Teplické muzeum poskytlo prakticky všechny sbírkové předměty spojené se slavnou objevitelskou plavbou šanovského polárníka Julia Payera.
Českou námořní historii ilustrují příběhy jednotlivých námořníků s důrazem na ty, kteří měli vazbu na Ústecko a Ústecký kraj. Celou místnost věnuje výstava angažmá místních pod mořskou hladinou, kde návštěvníci najdou vzácné artefakty z ponorek i historický těžký potápěčský oblek. Za první světové války sloužila řada Ústečanů v rakouském ponorkovém loďstvu, za druhé světové války rukovali do ponorek nacistického Německa. Ústí dokonce převzalo patronát nad ponorkou U-375, která nesla jméno Aussig, operovala ve Středozemním moři, kde záhadně zmizela roku 1943. Potápěče reprezentuje ústecký průkopník sportovního a průmyslového potápění v Československu Kurt Grohmann, který se v roce 1969 potápěl v Tichém oceánu, kde výbušninou trhal vrak francouzského křižníku potopeného za druhé světové války. A mořské hroby? I ty žel patří Ústečanům, třeba Karlu Walterovi, který se potopil s dalšími 5 tisíci pasažéry v lodi Teja při evakuaci vojáků Wehrmachtu z poloostrova Krym v roce 1944.
Výstava potrvá do 4. 5. 2025.
(zdroj: muzeumusti.cz)