Za účasti řady významných hostů z České republiky i ze zahraničí proběhlo v Krupce Slavnostní shromáždění k 79. výročí ukončení 2. světové války.

U památníku 313 obětí pochodu smrti nedaleko zříceniny kostela sv. Prokopa se sešly desítky lidí, aby si připomněly výročí tragické události, kdy na bohosudovském nádraží zastavil vlak jednoho z tzv. transportů smrti. „Tragédie, která se nedaleko odsud před téměř osmdesáti lety odehrála, byla smutným dozvukem totalitní zvůle děsivé nacistické ideologie. Sešli jsme se zde, abychom uctili památku 313 obětí, které zemřely nedaleko odsud a současně, abychom vzpomněli na to, že v děsivém období 2. světové války zemřely miliony lidských bytostí. Miliony lidí byly degradovány na lovnou zvěř,“ podotkla ve svém projevu PhDr. Olga Richterová, Ph.D., místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Pietního aktu se zúčastnila celá řada významných osobností, mezi nimiž nechyběli zástupci velvyslanectví Spojených států amerických, Francie, Německa a Polska, zástupci Senátu Parlamentu ČR, Ústeckého kraje, Krajského vojenského velitelství v Ústí nad Labem či Československé obce legionářské. Shromáždění se zúčastnili i zástupci Krupky, konkrétně starosta Jan Kuzma, místostarostka Mgr. Miloslava Bačová a místostarosta PaedDr. Rostislav Kadlec.

(zdroj: krupka-mesto.cz)