Zalesněný čedičový vrcholek Dymník (516 m. n. m.) ve Šluknovském výběžku, 2 kilometry jihozápadně od Rumburka zdobí patnáctimetrová rozhledna z kamene a cihel. Za dobrého počasí jsou z prosklené vyhlídkové terasy vidět Dolní Křečany a Jiříkov, německý Kottmar, Rumburk, Varnsdorfský Špičák, Lužické hory, Ještěd, Vlčí hora a další vrchy.

Na úbočí Dymníku stávala již v roce 1895 výletní restaurace, kterou zde najdete dodnes. O rok později byla na vršku vybudována věž. Podle plánů místního stavitele Josefa Hampla ji nechal vystavět na vlastní náklady rumburský radní August Wenschuch a věnoval ji Horskému turistickému spolku pro nejsevernější Čechy. Od té doby se rozhledně říká též Augustova. V roce 1995 byla opravena a otevřena pro veřejnost. Během krátkého času však došlo k velkému poškození neukázněnými návštěvníky. Veřejnosti se znovu otevřela až v roce 2008 po důkladné rekonstrukci.

Cestu k rozhledně vyznačuje ze středu města několik informačních tabulek. U gymnázia z hlavní ulice odbočíte doprava k areálu koupaliště, po ní ke sportovní hale a po úzké asfaltce přes železniční přejezd a několik serpentin až k restauraci Dymník. Zde začíná modře značená cesta k rozhledně na vrcholu Dymníku. Na rozhledně je i prodej drobných suvenýrů. Nedaleko najdete žulový labyrint Strom života.

Otevírací doba:

listopad – březen

pondělí – pátek zavřeno

sobota – neděle 10:00 – 15:00 hodin

duben – říjen

pondělí – neděle 10:00 – 17:00 hodin

státní svátky – otevřeno (kromě 24.12. a 31.12.)

Vstupné:

Cena: 20 Kč

Snížená cena: 10 Kč

Děti do 6 let a průvodci ZTP – P zdarma.

Větší skupiny se mohou o možnosti návštěvy rozhledny mimo otvírací dobu domluvit na tel.: 721 516 312.

(zdroj: kudyznudy.cz)