Když se v Ústí nad Labem řekne knihovna, většina lidí již v duchu míří do centra města, kde ve třech budovách nedaleko od sebe najdou Lidovou a Vědeckou část nebo vloni otevřený moderní Depozitář. Knihovna Ústeckého kraje má ale i své čtyři po městě rozmístěné pobočky. Čtenáři tak mohou navštívit pobočky Klíše, Stříbrníky, Hornická nebo Neštěmice.

Pobočka Neštěmice interiér

Pobočka Klíše interiér

 

Půjčování beletrie, naučné literatury, knih pro děti a mládež, časopisů nebo přístup k počítači s internetem a tiskem – to je tradiční náplň knihovních poboček, kterou výčet aktivit teprve začíná. Na jednotlivých pobočkách totiž také probíhají různé doprovodné programy a aktivity, jako například kurz trénování paměti nebo pravidelné školní exkurze.

Venkovní divadelní představení pro děti na pobočce Stříbrníky

Dobře též funguje spolupráce s místními dobrovolníky. Na pobočce na Stříbrníkách každou první středu v měsíci dětem čte dobrovolnice Verča. Na pobočce Hornická se již několik měsíců schází neformální knižní klub “Nad kávou s knihou”, Klíšská pobočka každou středu ožívá díky dobrovolnici Olze (tvořící pod přezdívkou Obrázky od Olí), která organizuje čtení pohádek doplněné o kreativní dílnu. Na Klíši také skvěle funguje propojení s místní komunitou, díky čemuž je možné potkat knihovní stánek s programem pro děti nebo burzou knih na sousedských slavnostech či akcích sdružení Promyky.

Pobočka Klíše – doporučené knihy

V příštím roce by se seznam objektů Knihovny Ústeckého kraje mohl rozrůst o čtenáři velmi žádanou pobočku na Střekově, kde právě vrcholí přípravy na nezbytnou rekonstrukci objektu. Na podzim příštího roku by si tak mohli pro knížky přijít první čtenáři.

Pobočka Hornická interiér

Deskové hry na pobočce Hornická

Pobočka Hornická interiér

(Úvodní foto: Pasování prvňáčků na čtenáře na pobočce Klíše)

Jiří Poživil, Knihovna Ústeckého kraje