V neděli 22. října se uskutečnila úspěšná výměna přebytečných věcí na lokálním swapu, který se konal v Sokolovně v Teplicích. Během šesti hodin si účastníci odnesli více než 1 tunu věcí. Tato událost byla skvělou příležitostí pro 250 lidí z Teplic i okolí, aby se zbavili nepoužívaných věcí a získali něco nového, co potřebovali.

Swap česky znamená výměna. Na swapu lidé nenakupují zboží za peníze, vyměňují tu své oblečení, obuv, doplňky, věci do domácnosti či dílny apod. za jiné věci z druhé ruky. Swapy nejenže pomáhají snižovat odpad, ale také posilují komunitní pouta a ulehčují život lidem, kteří mohou získat něco, co potřebují, aniž by museli utrácet peníze.

Každý swap jsme překvapeni větším a větším zájmem. Moc děkujeme Sokolu za možnost uspořádat swap poprvé v sokolovně, je to nádherný a velký prostor. Vždycky jsme snili o tom, aby swapy byly nejen o věcech, ale také o zážitku, estetice a společenství. To se nám tentokrát podle mě povedlo na jedničku,“ neskrývá své nadšení dlouholetá organizátorka swapů Michaela Klennerová. Na tento poslední swap donesli lidé celkem 1,5 tuny věcí, dvě třetiny našly hned nového majitele, 150 kg věcí bylo darováno charitativním organizacím, zbytek darů zůstal pro další swapové výměny. Výtěžek ze vstupného šestnáct a půl tisíc Kč bude použit jako příspěvek na rekonstrukci chystaného akčního Re-use centra. To by se mělo otevřít právě v nevyužitých prostorách teplické sokolovny. Další swap party se chystá 10. prosince opět v sokolovně v Teplicích.

Tým dobrovolníků organizujících swap party

 

Sokolovna nabízí velký a krásný prostor pro podobné akce

První Swap party proběhla v Teplicích v únoru 2019. Kromě těchto jednorázových akcí funguje stálý swapový sklad dětských věcí v Jankovcově ulici v Teplicích a online FB skupina Swap Teplice, která čítá téměř 6000 fanoušků.

 

Michaela Klennerová, Swap Teplice z. s.