Humor je boj s lidskou hloupostí. V tomto boji nemůžeme nikdy vyhrát. Ale nikdy v něm nesmíme ustat. Ovšem pozor na zmýlenou. Ten, koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás. Jde o to se nevyvraždit.

Jan Werich


     Oblastní muzeum a galerie v Mostě připravilo ve výstavních prostorách galerie výstavu malíře, ilustrátora, grafika a řezbáře Pavla Matušky. Lehkost, hravost a ironie. To jsou základní atributy tvorby výtvarníka Pavla Matušky, ať už maluje malé karamboly bezejmenného člověka, parafrázuje díla slavných mistrů nebo s lehkou ironií komentuje dějinné události.

Výstava je otevřena do 14. května 2023, a to denně kromě pondělí od 12:00 do 18:00 hodin, so – ne od 10:00 do 18:00 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Pavel Matuška publikoval od začátku osmdesátých let v novinách a časopisech a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty a humoristy, a to přímo po bok Adolfa Borna, Jiřího Slívy, Vladimíra Jiránka nebo Vladimíra Renčína. Uspořádal více než 100 samostatných výstav kresleného humoru, vydal několik knížek a za svoji tvorbu je držitelem řady prestižních ocenění z celého světa. V současné době se kromě reklamní grafiky stále více věnuje volné tvorbě – malbě a řezbě, ale ani ve svých obrazech a dřevěných plastikách neopouští svou filozofickou základnu – humor. Jeho kresby po léta otiskoval švýcarský humoristický časopis Nebelspalter. Humor Pavla Matušky se nezastaví před ničím. Dovede svojí malbou rychle reagovat na aktuální dění současného světa, stejně tak ale dokáže perfektně parafrázovat se svým typickým humorem díla světových malířů. A tak si můžete i v Mostě prohlédnout díla velikánů jako například da Vinci, Jan Vermeer, nebo Rembrandt van Rijn.  Pokochejte se tedy humorným ztvárněním takových obrazů, jako je Mona Lisa, Dáma s hranostajem, Dívka s perlou či Hodina anatomie dr. Tupla a mnoho dalších… Jsou to obrazy plné skrytých významů, slovních hříček nebo vtipných analogií českých i světových „dějinných“ události, které vybízejí návštěvníka výstavy k hledání dalších point a humoristických zkratek. Práce Pavla Matušky jsou zastoupeny ve sbírkových fondech pořadatelů desítek soutěží kresleného a malovaného humoru v tuzemsku i v zahraničí. Je členem Unie výtvarných umělců v Hradci Králové a držitelem čestného titulu HUDr. (doctor humoris causa), který nevyužívá. Pavel Matuška žije a pracuje v Třebechovicích pod Orebem.

Další informace a doprovodné programy k výstavě: www.muzeummost.czhttps://www.facebook.com/mostmuzeum/

Foto: archiv pana Matušky

Kurátorka výstavy Olga Kubelková