S přehledem nejlepší výkon podala družstva z litoměřické Masarykovy základní školy v regionálním kole Soutěže mladých zdravotníků, která se nedávno konala ve Štětí. Své síly na závodech poměřilo dohromady dvanáct školních týmů z Ústeckého a Libereckého kraje.

     Obě skupiny žáků z prvního a druhého stupně se ve svých kategoriích umístily na prvních příčkách a pojedou tak soutěžit s vítězi dalších regionů Česka na republikové kolo. Finále se koná už tuto sobotu 18. června v okolí Petřínské rozhledny v Praze. Mladé zdravotníky z „Masaryčky“ vede už několik let učitelka Jitka Hrubá. „Ať už pro nás soutěž dopadne jakkoli, bude to pěkný zážitek. Navíc slavnostní vyhlášení výsledků bude probíhat na lodi na Vltavě,“ poznamenala Jitka Hrubá.

     Starší soutěžní družstvo tvoří žačky z deváté a šesté třídy Karolína Krebsová, Anna Lhotská, Karolína Kosíková, Beáta Tvrzníková a Michaela Titěrová. Na republikové závody mladých zdravotníků nepojedou dívky poprvé. Už v roce 2017, kdy děvčata byla ještě na prvním stupni, na nich získala zlato a v roce 2018 stříbro.

     Mladší tým složený z žáků čtvrté třídy trénuje každý týden hodinu. Pětice Matyáš Krebs, Jan Madzia, Veronika Němečková, Emilie Hanzíková a Adéla Klupáková se první pomoci a zdravovědě učí teprve rok a na regionální soutěži tak školáci byli letos poprvé.

     Úkolem družstev na soutěží mladých zdravotníků je prokázat dovednosti v poskytování předlékařské první pomoci. Poradit si musí například s různými poraněními, popáleninami, zlomeninami či bezvědomím.

(zdroj: litomerice.cz)