Po dvou letech opět naživo s diváky
 
     57. ročník Hudebního festivalu Ludwiga van Beethovena se příznivcům klasické hudby představí v tradiční podobě živých koncertů. Těch se letos uskuteční dvacet v deseti městech Ústeckého kraje. Tradičně v Teplicích, Mostě, Chomutově, Litoměřicích, Jimlíně, Děčíně, ale také v Klášterci nad Ohří, Velkém Březně, Oseku nebo nově v Bohosudově ve zdejší bazilice. Děje se tak po dvouleté přestávce, kdy byl vlivem mimořádných státních opatření festival omezen ve své tradiční podobě a pořadatel jej buď úplně zrušil, nebo koncerty zajistil on-line přes internet.
 
     „Byla to náročná doba se složitými podmínkami, se kterými jsme se za celou existenci festivalu nesetkali. Nicméně jsme se snažili udržet kontinuitu, a proto jsme loni celý festival realizovali formou předem natočených koncertů se všemi účinkujícími, a to přímo na místech, kde by se koncerty běžně uskutečnily. Ovšem vše špatné má někdy i své pozitivní stránky. Díky covidové situaci tak vznikly ojedinělé videonahrávky se záznamem komorních i symfonických koncertů v nádherných koncertních prostorách festivalových měst. Tyto koncerty zhlédlo již více než deset tisíc diváků z celého světa a diváci je mohou sledovat i kdykoliv v budoucnu na našich webových stránkách či na našem kanálu YouTube“ vysvětluje Roman Dietz, ředitel Severočeské filharmonie Teplice, která Beethovenův festival každoročně pořádá.

Adam Plachetka

Světové hvězdy míří do Teplic
     Posluchači si letošní 57. ročník náležitě užijí. 7 symfonických a 14 komorních koncertů přinese řadu zajímavých jmen současné klasické hudební scény tuzemské i zahraniční. Hned v případě Zahajovacího koncertu 26. května hovoří organizátoři o velkém úspěchu, neboť po několikaletých jednáních se vedení filharmonie podařilo do Teplic získat velmi vytíženého světoznámého basbarytonistu Adama Plachetku s výběrem světových oper. Na teplickém pódiu se také se Severočeskou filharmonií opět představí sólisté newyorské Broadway v projektu, kdy společně vystoupí se sólisty pražského muzikálového divadla Broadway pod názvem Broadway New York meets Broadway Prague. 11. června festival nabízí Koncert k 50. Výročí Konzervatoře v Teplicích a opomenout nelze ani Závěrečný koncert, který je programově kompletně věnován Ludwigu van Beethovenovi.

Hugh Panaro

     „Dramaturgie letošního festivalu však obsahuje i řadu dalších zajímavých projektů. 16. června se uskuteční například koncertní provedení opery Bergmönch skladatele Josefa Matyáše Wolframa, uznávaného autora oper a také starosty města Teplice v první polovině 19. století a významné osobnosti, která se zasloužila velkou měrou o založení stálého profesionálního teplického orchestru v roce 1838, předchůdce nynější Severočeské filharmonie Teplice. Festival obsahuje i mnoho komorních koncertů, jejichž kompletní výčet by přesáhl stanovený prostor v tomto článku“ doplňuje Roman Dietz.
 

Capathia Jenkins

Nejvýznamnější svátek hudby v kraji
     Hudební festival Ludwiga van Beethovena patří k nejvýznamnějším svátkům v Ústeckém kraji a je největším festivalem klasické hudby v našem regionu. Je pořádán pravidelně na přelomu května a června a výjimečný je tím, že se jeho koncerty konají napříč krajem. Fakt, že se významní světoví umělci objevují na zámcích, hradech nebo v koncertních sálech severočeských měst a obcí, bylo v minulosti oceněno zařazením festivalu do Rodinného stříbra Ústeckého kraje. Vzájemná podpora spolupracujících subjektů se ukázala právě v době covidové. On-line záznamy jednotlivých koncertů totiž obsahují i krátká představení těchto míst. A protože jsou koncerty na filharmonickém YouTube kanálu stále dostupné, slouží i k propagaci turisticky zajímavých destinací na severu Čech. Jde přitom o dlouhodobě budovaný koncept Beethovenova festivalu. Ten se nekoná, tak jak je obvyklé u jiných festivalů, v jednom městě, tedy například výhradně pouze v Teplicích. Cílem je přinést vysoce umělecky cennou kulturu i do jiných míst, než jsou Teplice, sídlo Severočeské filharmonie, která festival pořádá.
 

Marian Vojtko

Filharmonie se zotavuje po dvouletých omezeních
     Severočeská filharmonie Teplice v těchto dnech uskutečňuje druhou polovinu letošní koncertní sezóny, stále ještě ale s dozvuky situace posledních dvou let. Podařilo se uskutečnit plánované nebo i přesunuté koncerty, které se měly odehrát v uplynulém období, ale kvůli restrikcím to nebylo možné. Do koncertního sálu se opět vracejí dlouholetí abonenti, i když jejich počet ještě stále není na původních číslech. 
     „Uplynulá doba i v našem případě výrazně zasáhla do plánovaných aktivit. Nejde jen o samotné koncerty, ale především o vztah s našimi posluchači. Ten zde v Teplicích budujeme několik desetiletí, a proto nás velmi zasáhly události posledních let, díky kterým zůstal koncertní sál buď prázdný, nebo s výrazným úbytkem našich abonentů. Věříme, že se situace v následujícím období stabilizuje a my se budeme, stejně jako dřív, těšit ze zaplněného sálu. Velká návštěvnost únorových a březnových koncertů nás však utvrzuje v předpokladu, že se situace postupně vrací do normálu,“ dodává ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz.

Informace o aktuálních koncertech lze nalézt na filharmonických stránkách www.severoceskafilharmonie.cz.

Stejně tak je již k dispozici aktualizovaný program 57. ročníku hudebního festivalu na www.beethovenfestival.cz.

(úvodní foto: Michaela Štiková Gemrotová)

(zdroj: red.)