Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem se neustále snaží modernizovat své služby a postupně se proměňovat v kulturně-vzdělávací a komunitní centrum, jež bude schopné uspokojovat měnící se potřeby různých skupin uživatelů. V souvislosti s touto proměnou se knihovna rozhodla přetvořit nevyužívané kancelářské prostory na polytechnické dílny a audiovizuální studio. 

     V polytechnických dílnách si čtenáři budou moci vyzkoušet například práci s 3D tiskárnami, termolisem, řezacím a bigovacím plotrem nebo práci s ručním a akumulátorovým nářadím, které knihovně pro tyto účely věnovala společnost Black and Decker. Studio pak nabídne prostor vhodný pro fotografování nebo tvorbu podcastů, videí a dalších audiovizuálních výstupů. Dílny i studio, jež se nacházejí v lidové části knihovny, od druhého pololetí loňského roku fungovaly ve zkušebním provozu, v rámci kterého je pravidelně navštěvovaly školní exkurze, dětské domovy nebo příměstské tábory, nově se však tyto prostory otevírají i široké veřejnosti. 

     Polytechnické dílny budou veřejnosti otevřeny každé úterý a čtvrtek od 13 do 18 hodin, audiovizuální studio pak bude možné využívat na základě e-mailových rezervací každý všední den. V případě enormního zájmu ze strany veřejnosti je knihovna připravena otevírací dobu studia i dílen rozšířit. 

Zpracoval: Jan Černecký, Oddělení komunikace SVKUL

(Úvodní foto: v polytechnických dílnách si čtenáři budou moci vyzkoušet například práci s 3D tiskárnami, termolisem či řezacím a bigovacím plotrem.)

(zdroj: kr-ustecky.cz)