Trochu historie
     Lyžařský oddíl Lokomotivy Teplice byl založen v roce 1954 a na rozdíl od jiných oddílů si zachoval svoji příslušnost k mateřské jednotě dodnes. Jedním ze zakládajících členů byl v původní jednotě DSO (Dobrovolná sportovní organizace) Václav Hejduk, který v nově vznikajícím oddíle mj. pracoval s prvními mladými členy – studenty průmyslovky, a sám závodil. Oddíl v té době a letech následujících sdružoval lyžaře alpské i běžkaře, začal budovat sjezdový areál na svazích Bouřňáku i na Vitišce, pořádal řadu závodů především ve sjezdových disciplínách a po rozšíření členské základny i na běžeckou mládež také okresní přebory v běžeckých disciplínách. Lyžaři běžci (ale i skokané na lyžích) nalezli zázemí v té době na sníh bohatých zimách nedaleko od vlakového nádraží v Novém Městě v Krušných horách, kde si „prošlapávali“ stopy, sjížděli Lounskou louku se „šleprem“ a výkonnost zvyšovali na cestách v tehdy hlubokých lesích mezi Novým Městem a Moldavou.
     Z historických úspěchů oddílu běžeckého lyžování je možné zmínit např. čtyři tituly přeborníka ČSSR Radima Dudy a jedno stříbro v republikovém přeboru štafet. Dále pódiová umístění na přeborech ČSR 1975 R. Pravdy, R. Dudy, vítězství štafety ml. žáků, 2. místo štafety ml. žaček a stejné umístění štafety starších žáků. V roce 1978 2. místo Jana Štochla na přeboru ČSR a další …
     Od roku 1980 je oddíl běhu na lyžích pořadatelem dálkového běhu Krušnohorská padesátka, od roku 1992 „třicítka“. V 80. letech – letech největší popularity závodu, si nemohl žádný dálkový běžec nechat Krušnohorskou 50 ujít a účast pravidelně přesahovala 1000 účastníků. Vzhledem ke stále se zhoršujícím sněhovým podmínkám byl závod od r. 1992 pořádán již jako K30, většinou jako dvoukolový závod s možností zaběhnout si i poloviční trať. Součástí jsou samozřejmě dodnes i dětské závody. Mezi pravidelnými účastníky jsou a v minulosti byli i rekordmani v počtu účastí např. Vladimír Burda, Zdeněk Hron a Dušan Oláh.
     Krušnohorská třicítka je nyní součástí největšího seriálu v běhu na lyžích v republice. Letošní ročník se vzhledem k pandemii onemocnění covid-19 běžel jako virtuální závod. 42. ročník je připravován na termín 22.–23. 1. 2022 na Cínovci. Více o celém seriálu a možnost registrace je na www.ski-tour.cz.
     Do současné doby prošlo oddílem běžeckého lyžování okolo 2500 členů, kteří aktivně trénovali a závodili především v mládežnických kategoriích. Jsme hrdi na to, že někteří závodníci vydrželi u sportu i na prahu dospělosti a skvěle reprezentovali nejen oddíl. Příkladem mohou být např. Filip Žižka, který reprezentoval Česko na EYOWF (Evropský zimní olympijský festival mládeže) v roce 2011 a Jan Štochl, který se jako junior zúčastnil MSJ v Otepää v témže roce a v r. 2012 MSJ v tureckém Erzurum. Dalšími dorosteneckými reprezentanty byli např. Jan Adamec, Jan Hamr, Aleš Havel, Jiří Hron, Tereza Běhounková, Pavlína Králová, Katka Vaňková…
 

Václav Vágner


Současnost
     O děti a mládež se v oddíle za dlouhé roky staraly desítky trenérů a dalších pomocníků z řad rodičů, členů výboru a rozhodčích. Z minulosti jsou to např. dlouholetý trenér a předseda oddílu Josef Plecitý, Zdeněk a Ivana Grunclovi, Květa Gazdová a další… Mezi zkušené rozhodčí patří Věra Chvátalová, Václav Havel a další.
     V současné době máme více než 100 aktivních závodníků do 18 let a další mezi dospělými. Mládež trénuje ve čtyřech tréninkových skupinách podle věku – přípravka, mladší a nejmladší žactvo, starší žactvo a dorost s juniory. Nedá se tedy říci, že by byl malý zájem o členství v oddíle, naopak. Snad nás předchází dobrá pověst, což se projevuje velkým zájmem o sportování v oddíle. Počty dětí téměř převyšují naše možnosti. Zájemce láká pestrá náplň tréninků (běh, kolečkové brusle a lyže, míčové hry, obratnost, orientační závody, plavání atd.), účast na řadě závodů, soustředění (zimní, letní, vodácké) a dalších akce. Trenéři se snaží zejména u nejmladších vzbudit zájem o sport ve všech formách, a především o zdravý pohyb na běžeckých lyžích na horách v zimním období. Zázemí máme ve sportovním areálu ZŠ Buzulucká, ale využíváme i další sportoviště, přírodu, okruh na Miladě apod. Samozřejmě o víkendech především přírodní tratě v okolí Nového Města v Krušných horách. Nabízíme i bohatou klubovou činnost, zejména na horách, kde oddíl využívá zázemí oddílové chaty.
     Dnes se již snažíme vychovávat nové rozhodčí a pomocníky, především z řad rodičů a bývalých členů. Totéž platí o trenérech. V současnosti pracuje v oddíle s mládeží třináct plně kvalifikovaných trenérů a naším zájmem je, aby se do oddílu v této roli vraceli další, hlavně bývalí členové. Mohlo by se to dařit, vždyť mezi nejmenšími lyžaři jsou již další generace, potomci našich bývalých závodníků.
 

Z letního soustředění na vodě


Nejnovější úspěchy
     Jsme rádi, že pravidelná práce s dětmi přináší nejen radost jim a uspokojení trenérům, ale že někteří z nich dosáhnou i v krajském či republikovém měření na řadu úspěchů. Za poslední 2 roky (i když částečně poznamenané pandemií) se podařilo mnoha dětem uspět v krajském měřítku. V podzimních přespolních bězích se stalo vítězi krajského přeboru v krosu sedm závodníků v r. 2020 a devět v letošním roce. Ve stejné soutěži v běhu na lyžích v sezónách 2018–19 a 2019–20 jsme se radovali vždy z pěti přeborníků kraje.
     Ještě větší je radost z úspěchů našich závodníků na republikové úrovni. V posledních letech to je zejména výkonnost Václava Vágnera (2005), který po zásluze obsadil v sezóně 2020–21 2. místo v Českém poháru v kategorii ml. dorostu a o rok předtím stejnou stříbrnou příčku ještě za žáky U15. A ne náhodou. Především vítězství v pohárovém sprintu volně v jabloneckých Břízkách a několik dalších umístění na stříbrném stupni v letošní i loňské sezóně (ještě za žáky U15), dále dva úspěchy v distančních závodech na Mistrovství ČR v Novém Městě na Moravě a v Českém poháru v Jablonci mu přinesly nejen zmíněné úspěchy, ale letos i zařazení do Sportovního centra mládeže a především do reprezentace OH – olympijské naděje.
     Pěkných úspěchů dosáhla i jeho starší sestra Viktorka (2003), která se pravidelně umisťuje na republikových závodech v desítce nejlepších ve své, nyní již juniorské kategorii a letos v zimě se blýskla také 2. místem v jabloneckém pohárovém sprintu. To jí vyneslo letošní 5. a loňské 7. místo v žebříčku Českého poháru dorostu.
     Výborné výsledky a řadu umístění v první desítce přivážejí v posledních letech z republikových měření sil naši další starší žáci a dorostenci: Nela Žilinská, Barbora Polanská, Michaela Moučková, Katka Lázničková, Matěj Holka a další.

Trénujeme za každého počasí

Tratě a stadion, plánované investice do zázemí oddílu
     Oddíl se cítí být částečně odpovědný i za podporu běžeckého lyžování široké veřejnosti. Snažíme se pomáhat při údržbě lyžařských tratí v okolí Nového Města a části Krušnohorské lyžařské magistrály. Letos proběhla velká rekonstrukce závodních tratí v okolí ski stadionu (pod nádražím Nové Město). Zimní úpravu provádíme svépomocí, při dobrých podmínkách a před závody. Spolupracujeme s projektem Bílá stopa, který zastřešuje Místní akční skupina Cínovecko, a pro který zajišťuje zimní údržbu Krušnohorské lyžařské magistrály v úseku Nové Město v Krušných horách – Moldava – Cínovec – Komáří vížka (cca 20 km) náš zkušený rolbař Kája (Karel Blaschke). To vše za podpory Statutárního města Teplice, státního podniku Lesy ČR, Obce Mikulov, Moldava a dalších.
     A na závěr bychom chtěli zmínit plány oddílu v oblasti rozšíření zázemí a investic. Letos byly vlastními silami členů a přátel oddílu dokončeny dva mazací přístřešky na stadionu, výkonnější elektrická přípojka, rekonstrukce koupelny a vytápění na oddílové chatě a další akce. Plánujeme další investice – výstavba nové ohřívárny, studny (máme stavební povolení). Při financování jsme závislí na dotacích, darech a pomoci rodičů, přátel a partnerů oddílu. Podpořit naše projekty může každý. Bez sponzorských darů se dnešní dětský a mládežnický sport neobejde. Sponzorství jde na dobrou věc a zajišťuje zázemí pro výchovu nových sportovců, kteří tráví své dětství a mládí smysluplně. Jsme hrdi na dlouhou oddílovou historii a investice do výchovy dětí je to nejvíc, co můžeme dát nové generaci. Děkujeme předem za jakoukoliv podporu!
 

(Úvodní foto: Letos 4. prosince: příprava před tréninkem na prvním sněhu – děti a rodiče.)


Pozn.:
Původně jsme lyžařský oddíl požádali o podklady pro článek. Přišel nám ale tak poutavý text, že ho zveřejňujeme celý, jen s drobnými úpravami. Do oddílu děkujeme za spolupráci na článku trenérce Yvoně Rubášové a předsedkyni oddílu Silvii Polanské.
Redakce