Trochu historie
Lyžařský oddíl Lokomotivy Teplice byl založen v roce 1954 a na rozdíl od jiných oddílů si zachoval svoji příslušnost k mateřské jednotě dodnes. Jedním ze zakládajících členů byl v původní jednotě DSO (Dobrovolná sportovní organizace) Václav Hejduk, který v nově vznikajícím oddíle mj. pracoval s prvními mladými členy – studenty průmyslovky, a sám závodil. Oddíl v té době a letech následujících sdružoval lyžaře alpské i běžkaře, začal budovat sjezdový areál na svazích Bouřňáku i na Vitišce, pořádal řadu závodů především ve sjezdových disciplínách a po rozšíření členské základny i na běžeckou mládež také okresní přebory v běžeckých disciplínách. Lyžaři běžci (ale i skokané na lyžích) nalezli zázemí v té době na sníh bohatých zimách nedaleko od vlakového nádraží v Novém Městě v Krušných horách, kde si „prošlapávali“ stopy, sjížděli Lounskou louku se „šleprem“ a výkonnost zvyšovali na cestách v tehdy hlubokých lesích mezi Novým Městem a Moldavou.
Z historických úspěchů oddílu běžeckého lyžování je možné zmínit např. čtyři tituly přeborníka ČSSR Radima Dudy a jedno stříbro v republikovém přeboru štafet. Dále pódiová umístění na přeborech ČSR 1975 R. Pravdy, R. Dudy, vítězství štafety ml. žáků, 2. místo štafety ml. žaček a stejné umístění štafety starších žáků. V roce 1978 2. místo Jana Štochla na přeboru ČSR a další …
Od roku 1980 je oddíl běhu na lyžích pořadatelem dálkového běhu Krušnohorská padesátka, od roku 1992 „třicítka“. V 80. letech – letech největší popularity závodu, si nemohl žádný dálkový běžec nechat Krušnohorskou 50 ujít a účast pravidelně přesahovala 1000 účastníků. Vzhledem ke stále se zhoršujícím sněhovým podmínkám byl závod od r. 1992 pořádán již jako K30, většinou jako dvoukolový závod s možností zaběhnout si i poloviční trať. Součástí jsou samozřejmě dodnes i dětské závody. Mezi pravidelnými účastníky jsou a v minulosti byli i rekordmani v počtu účastí např. Vladimír Burda, Zdeněk Hron a Dušan Oláh.
Krušnohorská třicítka je nyní součástí největšího seriálu v běhu na lyžích v republice. Letošní ročník se vzhledem k pandemii onemocnění covid-19 běžel jako virtuální závod. 42. ročník je připravován na termín 22.–23. 1. 2022 na Cínovci. Více o celém seriálu a možnost registrace je na www.ski-tour.cz.
Do současné doby prošlo oddílem běžeckého lyžování okolo 2500 členů, kteří aktivně trénovali a závodili především v mládežnických kategoriích. Jsme hrdi na to, že někteří závodníci vydrželi u sportu i na prahu dospělosti a skvěle reprezentovali nejen oddíl. Příkladem mohou být např. Filip Žižka, který reprezentoval Česko na EYOWF (Evropský zimní olympijský festival mládeže) v roce 2011 a Jan Štochl, který se jako junior zúčastnil MSJ v Otepää v témže roce a v r. 2012 MSJ v tureckém Erzurum. Dalšími dorosteneckými reprezentanty byli např. Jan Adamec, Jan Hamr, Aleš Havel, Jiří Hron, Tereza Běhounková, Pavlína Králová, Katka Vaňková…
Současnost
O děti a mládež se v oddíle za dlouhé roky staraly desítky trenérů a dalších pomocníků z řad rodičů, členů výboru a rozhodčích. Z minulosti jsou to např. dlouholetý trenér a předseda oddílu Josef Plecitý, Zdeněk a Ivana Grunclovi, Květa Gazdová a další… Mezi zkušené rozhodčí patří Věra Chvátalová, Václav Havel a další.
V současné době máme více než 100 aktivních závodníků do 18 let a další mezi dospělými. Mládež trénuje ve čtyřech tréninkových skupinách podle věku – přípravka, mladší a nejmladší žactvo, starší žactvo a dorost s juniory. Nedá se tedy říci, že by byl malý zájem o členství v oddíle, naopak. Snad nás předchází dobrá pověst, což se projevuje velkým zájmem o sportování v oddíle. Počty dětí téměř převyšují naše možnosti. Zájemce láká pestrá náplň tréninků (běh, kolečkové brusle a lyže, míčové hry, obratnost, orientační závody, plavání atd.), účast na řadě závodů, soustředění (zimní, letní, vodácké) a dalších akce. Trenéři se snaží zejména u nejmladších vzbudit zájem o sport ve všech formách, a především o zdravý pohyb na běžeckých lyžích na horách v zimním období. Zázemí máme ve sportovním areálu ZŠ Buzulucká, ale využíváme i další sportoviště, přírodu, okruh na Miladě apod. Samozřejmě o víkendech především přírodní tratě v okolí Nového Města v Krušných horách. Nabízíme i bohatou klubovou činnost, zejména na horách, kde oddíl využívá zázemí oddílové chaty.
Dnes se již snažíme vychovávat nové rozhodčí a pomocníky, především z řad rodičů a bývalých členů. Totéž platí o trenérech. V současnosti pracuje v oddíle s mládeží třináct plně kvalifikovaných trenérů a naším zájmem je, aby se do oddílu v této roli vraceli další, hlavně bývalí členové. Mohlo by se to dařit, vždyť mezi nejmenšími lyžaři jsou již další generace, potomci našich bývalých závodníků.
Nejnovější úspěchy
Jsme rádi, že pravidelná práce s dětmi přináší nejen radost jim a uspokojení trenérům, ale že někteří z nich dosáhnou i v krajském či republikovém měření na řadu úspěchů. Za poslední 2 roky (i když částečně poznamenané pandemií) se podařilo mnoha dětem uspět v krajském měřítku. V podzimních přespolních bězích se stalo vítězi krajského přeboru v krosu sedm závodníků v r. 2020 a devět v letošním roce. Ve stejné soutěži v běhu na lyžích v sezónách 2018–19 a 2019–20 jsme se radovali vždy z pěti přeborníků kraje.
Ještě větší je radost z úspěchů našich závodníků na republikové úrovni. V posledních letech to je zejména výkonnost Václava Vágnera (2005), který po zásluze obsadil v sezóně 2020–21 2. místo v Českém poháru v kategorii ml. dorostu a o rok předtím stejnou stříbrnou příčku ještě za žáky U15. A ne náhodou. Především vítězství v pohárovém sprintu volně v jabloneckých Břízkách a několik dalších umístění na stříbrném stupni v letošní i loňské sezóně (ještě za žáky U15), dále dva úspěchy v distančních závodech na Mistrovství ČR v Novém Městě na Moravě a v Českém poháru v Jablonci mu přinesly nejen zmíněné úspěchy, ale letos i zařazení do Sportovního centra mládeže a především do reprezentace OH – olympijské naděje.
Pěkných úspěchů dosáhla i jeho starší sestra Viktorka (2003), která se pravidelně umisťuje na republikových závodech v desítce nejlepších ve své, nyní již juniorské kategorii a letos v zimě se blýskla také 2. místem v jabloneckém pohárovém sprintu. To jí vyneslo letošní 5. a loňské 7. místo v žebříčku Českého poháru dorostu.
Výborné výsledky a řadu umístění v první desítce přivážejí v posledních letech z republikových měření sil naši další starší žáci a dorostenci: Nela Žilinská, Barbora Polanská, Michaela Moučková, Katka Lázničková, Matěj Holka a další.
Tratě a stadion, plánované investice do zázemí oddílu
Oddíl se cítí být částečně odpovědný i za podporu běžeckého lyžování široké veřejnosti. Snažíme se pomáhat při údržbě lyžařských tratí v okolí Nového Města a části Krušnohorské lyžařské magistrály. Letos proběhla velká rekonstrukce závodních tratí v okolí ski stadionu (pod nádražím Nové Město). Zimní úpravu provádíme svépomocí, při dobrých podmínkách a před závody. Spolupracujeme s projektem Bílá stopa, který zastřešuje Místní akční skupina Cínovecko, a pro který zajišťuje zimní údržbu Krušnohorské lyžařské magistrály v úseku Nové Město v Krušných horách – Moldava – Cínovec – Komáří vížka (cca 20 km) náš zkušený rolbař Kája (Karel Blaschke). To vše za podpory Statutárního města Teplice, státního podniku Lesy ČR, Obce Mikulov, Moldava a dalších.
A na závěr bychom chtěli zmínit plány oddílu v oblasti rozšíření zázemí a investic. Letos byly vlastními silami členů a přátel oddílu dokončeny dva mazací přístřešky na stadionu, výkonnější elektrická přípojka, rekonstrukce koupelny a vytápění na oddílové chatě a další akce. Plánujeme další investice – výstavba nové ohřívárny, studny (máme stavební povolení). Při financování jsme závislí na dotacích, darech a pomoci rodičů, přátel a partnerů oddílu. Podpořit naše projekty může každý. Bez sponzorských darů se dnešní dětský a mládežnický sport neobejde. Sponzorství jde na dobrou věc a zajišťuje zázemí pro výchovu nových sportovců, kteří tráví své dětství a mládí smysluplně. Jsme hrdi na dlouhou oddílovou historii a investice do výchovy dětí je to nejvíc, co můžeme dát nové generaci. Děkujeme předem za jakoukoliv podporu!
(Úvodní foto: Letos 4. prosince: příprava před tréninkem na prvním sněhu – děti a rodiče.)
Pozn.:
Původně jsme lyžařský oddíl požádali o podklady pro článek. Přišel nám ale tak poutavý text, že ho zveřejňujeme celý, jen s drobnými úpravami. Do oddílu děkujeme za spolupráci na článku trenérce Yvoně Rubášové a předsedkyni oddílu Silvii Polanské.
Redakce