Ani v prosinci nemůžeme vynechat drobnou exkurzi do botanické zahrady, neboť lze nalézt spoustu příkladů rostlin, které zdobí váš stůl v této krásné době, kdy zejména děti se těší na Ježíška. Ale pojďme popořadě.

     Adventní věnec vytvořený z chvojí jehličnanů asi není třeba představovat a materiál, který zvolíte je zcela na vás. Za nás vám můžeme doporučit se na jehličnany zajít podívat do botanické zahrady, neboť právě v zimním období jsou v celé své kráse. A dáme vám malý tip. Zajděte se podívat i na zástupce pocházející z jižní polokoule do skleníku. Máme tam zástupce čeledi blahočetovitých – třeba nádhernou damaroň s širokými listy, a právě u ní byste možná nehádali, že se jedná o jehličnan. Za podívanou stojí i blahočety neboli araukárie – třeba z ostrova Nová Kaledonie nebo Chile. Na adventní věnec se ale držte tradičního chvojí.

     Prvním vánočním symbolem je rostlina zvaná vánoční hvězda neboli pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima). V roce 1825 ji dovezl Joel Roberts Pinsettia, velvyslanec USA v Mexiku, do Spojených států amerických. Asociace s Vánoci má kořeny v Mexiku v 16. století. Od 17. století tuto rostlinu zahrnuly do vánočních oslav františkáni. Tvar hvězdy z listů symbolizuje betlémskou hvězdu a červená barva představuje krev Ježíše. Květy jsou velmi drobné a nenápadné, proto má rostlina červeně zbarvené listeny, aby nalákala opylovače. Při dobré péči ji lze pěstovat dlouhodobě a není potřeba si každý rok kupovat novou rostlinu.

     Společnou vlastností většiny rostlin kvetoucích na Vánoce je krátká délka dne, která dává povel k vývinu květních poupat. Další neméně typickou rostlinou pro toto období je vánoční kaktus neboli Schlumbergera. Tyto epifytické kaktusy pocházejí z jihovýchodní Brazílie. Ke zdárnému pěstování potřebuje světlé stanoviště bez přímého slunce, mírnou zálivku a doporučuje se rosení. Preferuje pobyt v chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje kolem 18 °C. Poupata nasazuje obvykle v průběhu listopadu.  Jak vánoční hvězdu, tak vánoční kaktus naleznete v xerickém skleníku.

     Mezi další tradiční vánoční symboly (zejména ve Velké Británii) patří cesmína ostrolistá. Tento druh je rozšířen zejména ve vlhčí (atlantské) části Evropy, u nás byla vysazena v roce 1880 v zámeckém parku na Sychrově. Dnes se pěstují desítky kultivarů se skvrnitými nebo bíle vroubenými listy. U nás ji hledejte ve venkovní expozici v blízkosti rašelinišť.

     A nakonec jedna exotika na závěr. Věděli jste, že existuje vánoční orchidej (v angličtině „Christmas orchid“)? Jedná se o Calanthe triplicata (český název bohužel nemá) a pochází z Oceánie, Asie a východní Afriky. Její sněhobílé květy dělají krásu právě na přelomu roku. 

     Tak neváhejte a přijďte. Otevřeno máme i na Štědrý den, oba svátky, Silvestra i Nový rok. I tímto adventním článkem bychom chtěli čtenářům a našim návštěvníkům popřát jen to nejlepší do nového roku 2022 a brzy na viděnou v botanické!

Více informací a tipů naleznete na našich webových stránkách www.botanickateplice.cz.