Železniční trati Lovosice – Most nikdo neřekne jinak než Švestková dráha. Pravidelný provoz na 44 km dlouhé trati právě z Lovosic do Mostu byl zahájen 19. prosince roku 1898 a trval až do 8. prosince 2007. Nebýt železničních nadšenců, kteří zde i po ukončení provozu pořádali mimořádné jízdy historických vlaků, nikdo neví, jak by tato malebná lokálka dopadla. Mimochodem, přezdívku Švestková dráha této lokálce dali po zahájení provozu zde žijící sudetští Němci. V okolí tratě se totiž nacházelo velké množství švestkových sadů, které ale postupně zdecimovala nemoc šarka.
    
     I přes snahy o udržení Švestkové dráhy v co nejlepším technickém stavu ji v roce 2016 stát vyhodnotil jako zbytnou a nabídl ji k prodeji. Nabídky Správy železniční dopravní cesty využila společnost AŽD Praha, která ji odkoupila s tím, že z lokální tratě na zrušení vybuduje moderní zkušební polygon, na němž bude testovat své nejmodernější zabezpečovací a sdělovací technologie pro železnici, včetně plánovaných autonomních regionálních vlaků bez strojvedoucích, a obnoví na ní každodenní železniční provoz.

     V průběhu dvou let nový majitel trať i okolní nemovitosti opravil do perfektního stavu a nainstaloval potřebné technologie pro testování. Švestková dráha se tak stala nejmodernější regionální tratí v Evropě. Jsou zde totiž technologie, které najdete pouze na koridorových tratích. Co se týče železničního provozu, společnost AŽD nejdříve spustila víkendovou turistickou linku T4, a protože byl o vlaky velký zájem, po dohodě s Ústeckým krajem byl v prosinci roku 2019 obnoven každodenní železniční provoz v rámci linky U10 Litoměřice horní nádraží – Most.
     Společnost AŽD se nákupem lokálky zapojila také života obcí, které lemují Švestkovou dráhu. Kromě toho, že vypravuje mimořádné parní vlaky, pořádá také speciální akce v pravidelných spojích o Velikonocích, na začátku prázdnin, na Mikuláše atd. Největší kulturní akcí je od roku 2018, kdy Švestková dráha oslavila 120. výročí, zářijový Hudební festival Švestkové dráhy a Třebívlické vinobraní. Kromě ochutnávky kvalitních vín a burčáku si návštěvníci každý rok užijí bohatý kulturní program. Letos v třebívlickém zámeckém parku a na Komenského náměstí vystoupili kromě jiných Anna K., Michal David, Jiří Pavlica s Hradišťanem, Adam Mišík anebo O5 a Radeček, akci slovem provázeli Agáta Hanychová, Barbora Tlučhořová a Josef Melen. 
     Také Zámecké vinařství Johann W výrazně ovlivnilo popularitu a návštěvnost Třebívlic, které se nacházejí na jihozápadě okresu Litoměřice v Ústeckém kraji. Produkují skvělé víno a přibyl restaurační provoz i penzion, čímž se zvýšila atraktivita této obce.

     Ale zpět ke Švestkové dráze. Přes více než stoletou existenci má tato lokální trať svým uživatelům co nabídnout – velké množství památek v blízkém okolí a nádhernou krajinu Českého středohoří, která je příznivá jak pro pěší, tak i cyklistické výlety.
     Pokud se chcete dozvědět více o Švestkové dráze, včetně tipů na zajímavé výlety, doporučujeme navštívit webové stránky www.svestkovadraha.cz.