Unikátní výstava Paměť národa dorazila na Mírové náměstí do Litoměřic. Lidé si ji mohou prohlížet do 16. listopadu, kdy zamíří do Děčína. Na výstavě je zaznamenáno 10 osobních příběhů pamětníků z Ústeckého kraje (z Litoměřic, Teplic, Děčína a Ústí nad Labem). Jedná se o výrazné momenty 20. století, předválečné, válečné, příběhy z roku 1948, padesátých let i sametové revoluce.

     Na slavnostní vernisáži byl přítomen i Zdeněk Bárta, evangelický farář, disident či bývalý poslanec a senátor, jemuž patří jeden z vystavovaných panelů. „Je to úžasný projekt, moc Pamětem národa fandím. Podobné silné momenty naší historie je potřeba si stále dokola připomínat,“ sdělil Zdeněk Bárta, jemuž v obsahu proslovu v podobném duchu sekundoval za město Litoměřice přítomný místostarosta Lukas Wünsch.

     Další výstavní panel patří například dnes již 95leté Karle Moravcové, jíž na akci zastupovala dcera. Příběh bývalé učitelky, která po druhé světové válce pečovala o děti z koncentračních táborů je také velmi silný a hodný přečtení, podobně jako všechny vystavované panely.

     Pokud znáte někoho, kdo by se mohl podělit o svůj zajímavý příběh, oslovte zástupce projektu na webové stránce www.pametnaroda.cz. „Kontaktujeme zástupce samospráv, sokoly, skauty či farnosti a neustále objevujeme další příběhy. Pamětníky také zaznamenáváme na audio a ptáme se na jejich kontakty, neboť někteří se potkávají s lidmi podobných osudů,“ vysvětlila Michaela Pavlátová, koordinátorka výstavy.

(zdroj: litomerice.cz)