„Naší prioritou je zdravá a spokojená maminka a miminko,“ říká MUDr. Peter Kraus, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Děčín, o.z. Tohoto hesla se drží již od roku 2017, kdy se jako primář postavil do čela zdravotnického pracoviště, které se stalo vyhledávaným místem pro maminky k porodu. Jeho snaha o neustálé zlepšování komfortu pro rodičky, o modernizaci oddělení a doplňování o novou zdravotnickou techniku, přináší další ovoce.

     V Děčíně získali Samsung HERA W10, což je nejmodernější high endový ultrazvukový přístroj s 3D a 4D zobrazením.  „Tento špičkový přístroj využívající nejmodernější technologie umožňuje excelentní a přesnou diagnostiku vrozených vývojových vad plodu jako i gynekologických patologií. 3D tiskárna nám umožní nabídnout maminkám vizualizaci ještě nenarozeného plodu nejen v podobě fotografie, ale i v podobě 3D modelu,“ přibližuje primář MUDr. Peter Kraus. „Tuto službu nabízíme jako jediní v České republice,“ dodává. Nákup nového přístroje s 3D tiskárnou byl financován z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Speciální 3D tiskárna

     Děčínské pracoviště se prezentuje jako rodinná porodnice. „Můžeme nabídnout hezké předporodní pokoje, které mají k dispozici balón, sedací vak pro úlevové pozice, a hlavně individuální péči porodní asistentky. Využíváme všech možných přírodních prostředků k tlumení bolesti, jako je sprcha, masáže i aromaterapie. Nabízíme rovněž porody v epidurální analgezii.  Doprovod u porodu je pro nás samozřejmostí, pokud je vše v pořádku, tatínek si může přestřihnout pupečník a miminko dáváme mamince na bříško. Rádi pořídíme první společné foto,“ shrnuje primář.

3D tiskárna nabídne maminkám vizualizaci nenarozeného plodu

     Porodnice může nabídnout nová moderní polohovatelná porodní lůžka. „Na památku maminky dostanou kartičku s váhou a mírami miminka. Na oddělení šestinedělí mohou využít dva nadstandardní pokoje, kde může přespat i doprovod a prožít společně první chvilky. Naše oddělení preferuje systém rooming-in: miminko je s maminkou neustále a pod naším dohledem se učí o něj pečovat,“ informuje MUDr. Peter Kraus.

     Za zmínku jistě stojí i nadstandardní služba laktačních poradkyň, které jsou na telefonu 24 hodin denně, tedy nepřetržitě, a maminky se na ně mohou obracet s žádostmi o radu ohledně kojení a odstřikování.

     V roce 2020 se na Gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Děčín narodilo 646 dětí. K vysokému standardu péče přispěla i nedávná revitalizace budovy „O“ v areálu děčínské nemocnice s ordinací pro gynekologickou ambulanci a ordinací pro poradny. Nově mají lidé také možnost si Gynekologicko-porodnické oddělení děčínské nemocnice prohlédnout virtuálně. Prohlídka je k dispozici na adrese: https://my.matterport.com/show/?m=cZTynsfogY2.

Úvodní foto: primář Gynekologicko-porodnického oddělení v děčínské nemocnici MUDr. Peter Kraus

(zdroj: kzcr.eu)