V roce 2020 vytvořili Litoměřičané rekord ve využití kontejnerů charitativně ekologického projektu KlokTex. Ten je zaměřen na sběr použitelného textilu a obuvi a podporu charitativních organizací pro děti i dospělé. Celkem občané vloni odevzdali k dalšímu využití přes 114 tun věcí (v roce 2019 to bylo 86 tun, v roce 2018 – 76 tun).

     „Textil je důležité odevzdat čistý a suchý zabalený v obalu pro zachování čistoty. Svoz se realizuje na základě inteligentního systému, kdy je v každém kontejneru umístěno čidlo, pomocí něhož je online zaznamenaná naplněnost. Díky tomu se svozy optimalizují,“ vysvětlila Kristýna Slabochová, referentka Odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích.

     Darovaný textil je následně tříděn na použitelný a nepoužitelný. Použitelné oblečení je dále roztříděno na sortiment a předáváno dle aktuální potřeby do charitativních organizacích po celé ČR, v čele s Fondem ohrožených dětí (FOD) Klokánek, kterému KlokTex významně pomáhá i finančně. Oblečení a obuv, které nenajdou uplatnění v ČR dále putují do zemí třetího světa. „Vhazovat je možné i děravý textil, který však musí být čistý a suchý. Zpracováván je pro průmyslové využití zejména pro výrobu čisticích hadrů. S KlokTexem dáváte oděvu druhou šanci a můžete pomoci těm, kteří to potřebují,“ upřesnila Kristýna Slabochová.

     Projekt KlokTex podporuje především FOD Klokánek. Z každého použitelného kilogramu odevzdaného materiálu do kontejneru označeným logem Klokánek totiž putuje jedna koruna na účet FOD. Dále projekt podporuje například organizace SOS dětské světničky, Charitu, Český červený kříž nebo Naději.

     Místa s kontejnery na textil v Litoměřicích si můžete prohlédnout v mapové aplikaci na stránkách města www.litomerice.cz. Konkrétně se nacházejí v ulicích Alfonse Muchy, Družstevní, Dukelská (křižovatka s Bojskou), Havlíčkova (křižovatka s Nezvalovou), Marie Majerové (u Penny Marketu), Nerudova (křižovatka se Sokolovskou), Seifertova, Sovova (u kina Máj), Stránského (u Luny), Třebízského, U Stadionu (u 6. ZŠ), na Vojtěšském náměstí a ve sběrném dvoru v Nerudově ulici.

(zdroj: litomerice.cz)