Když se v dnešní době řekne první linie, většině lidí se vybaví lékaři, sestry, záchranáři, hasiči či policisté. Za jejich činnost jim patří obrovský dík, ale Doprava Ústeckého kraje má také svoji první linii. Jsou to řidiči, průvodčí, dispečeři i strojvedoucí, kteří i v době pandemie den co den nastupují do své služby lidem. A my vám tyto zaměstnance chceme představit. Tentokrát jsme vyzpovídali průvodčího Ondřeje, který byl hráčem divadelního orchestru. Jak se na dráhu dostal, se dozvíte v rozhovoru.

Ondřeji, jak dlouho jste průvodčím a jak jste se k této profesi dostal? Splnil se vám touto prací sen?

     Nejdříve bych začal tím, že jako malý jsem se chodil dívat s dědou na mašinky a také jsem si u babičky s dědou s nimi hrával. Takže jistou oblibu ve vlacích mám od dětství. Ale zda se splnil můj sen, to nedokážu úplně říct. Popravdě mě nikdy nenapadlo, že budu jednou na dráze pracovat. Je to práce zcela mimo můj obor. Byl jsem zaměstnaný v Severočeském divadle v Ústí nad Labem jako hráč v orchestru na bicí nástroje. K této nové profesi jsem se dostal na doporučení mého dlouholetého kamaráda z dráhy. Životními okolnostmi jsem se rozhodl vydat touto cestou. Průvodčím jsem od konce června minulého roku, kdy jsem byl zaměstnán nejdříve brigádně, následně jsem dostal nabídku pracovat na Švestkové dráze na plný úvazek. Tuto nabídku jsem s radostí přijal. I když ze začátku mě lákal můj kamarád na pozici výpravčího, práce s lidmi přímo v provozu se mi líbila více. Za což jsem moc vděčný a práce mě vážně velmi baví.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

     Pracujeme na směny, nejhorší na tom je asi to brzké vstávání, na jednu směnu dokonce okolo třetí ráno, záleží, jak je člověk čilý a zda nedojíždí. Ráno se nasnídám, obléknu do uniformy a jdu na nádraží v Lovosicích. Zde se setkám i s mými dalšími kolegy a strojvedoucím, se kterým danou směnu jezdím. V našem zázemí si vezmu vše potřebné, a hlavně přenosnou osobní pokladnu, tzv. POP především na vydávání jízdenek. Následně jdeme společně se strojvedoucím k našemu vlaku, kde se střídáme s kolegy. Následuje kontrola vlaku, zda je vše v pořádku, doplněno atd. A jede se. Jako průvodčí máme na starosti kontrolu a prodej jízdenek, souhlas k odjezdu vlaku, podávání informací cestujícím, nabízení občerstvení, přičemž kávu a čaj nabízíme zdarma pro zpříjemnění cesty, kontrolu čistoty a v dnešní době i dezinfekci celého vlaku, především všech madel atd. Na konci směny předáváme vlak kolegům, uzavřu POP, spočítám tržbu, kterou následně odevzdám a jdu domů.

 Jak si v plném vlaku dokážete zapamatovat, koho jste kontroloval a koho ještě ne? A co černí pasažéři, najdou se?

     Ve výsledku není těžké si všechny cestující zapamatovat. Má zkušenost je taková, že víceméně nejde tolik o obličeje, jako o obsazení jednotlivých míst ve vlaku. Následně člověk neustále sleduje a kontroluje, kdo vystoupil a kdo naopak přistoupil. Velkou výhodou u nás je, že se jedná o regionální dráhu, jezdíme menšími vozidly a ten počet cestujících není tak markantní, jako u jiných osobních vlaků, či rychlíků s vyšším počtem míst k sezení i stání. Další výhodou možná je, že máme přeci jen mnoho pravidelných cestujících, tak i ty si člověk po nějakém čase zapamatuje. A s černými pasažéry nemám moc zkušeností, asi se mi zatím vyhýbají. Ale těch pár, co se našlo, vystoupili po domluvě ihned na další zastávce.

Dokázal byste říci, jaký typ cestujících máte nejraději? (výletníky, pravidelné dojíždějící do práce, do školy apod.) Svěřují se vám cestující?

     Vycházím s každým typem cestujících, s každým se dokážu domluvit a větší konflikty se mi zatím vyhýbají. Nemohu říct, zda mám nějaké oblíbené typy cestujících, ale je pravda, že lidé s dobrou pozitivní náladou a úsměvem Vám dodají energii a zlepší den. Mezi cestujícími se najdou tací, co se rádi svěří, či jen tak popovídají o různých tématech. Jsem moc rád, že mne mnoho lidí nebere pouze jako průvodčího, ale i jako člověka, se kterým si můžou o čemkoliv popovídat.

Jak vnímáte současnou situaci ohledně covid-19? Změnilo se nějak chování cestujících vůči vám?

     Současnou situaci ohledně covid-19 nevnímám moc pozitivně, ať už se jedná o politickou situaci, či rapidní úbytek cestujících. V poslední době jezdí skutečně málo lidí, mimo určité časy ráno a odpoledne, kdy jezdí lidé především do práce a z práce domů.  Cestující se vůči mně chovají stále stejně, a to především kladně, ač jsou sami třeba frustrováni touto nelehkou dobou. Rozhodně si na nás nevybíjí vztek.

Vzkázal byste něco cestujícím?

     Vzkázal bych všem hlavně pevné zdraví, které je nade vše. Celý náš tým si váží všech cestujících, kteří využívají Švestkové dráhy i v této nelehké době. Jsme vždy rádi a těší nás, že jste jeli s námi a našimi vlaky.

(zdroj: kr-ustecky.cz)