Chomutov bude znovu vykupovat byty v osobním vlastnictví a rozšiřovat tak svůj bytový fond. K systémovému výkupu bytů od jednotlivých vlastníků přistoupil Chomutov jako první město v ČR už na jaře roku 2019. Díky dotačním prostředkům vykoupil 14 bytových jednotek, převážně v sídlištních lokalitách zatížených negativními jevy obchodu s chudobou. V letošním roce chce město podle stejných podmínek spustit druhou vlnu výkupů. Využije k tomu dotaci ve výši takřka 6 milionů korun prostřednictvím Integrované územní investice Ústecko-chomutovské aglomerace. „Náš nápad s výkupem jednotlivých bytů byl pozitivně hodnocen odborníky a v rámci sdílení dobré praxe jsme městům dáváni za vzor. Jsem tedy rád, že i v současné ekonomicky složité době máme možnost získat dotaci na pokračování v úspěšném projektu,” řekl náměstek primátora pro rozvoj a investice David Dinda.

     Město může vykoupit pouze byty v osobním vlastnictví, které jsou ihned obyvatelné. Součástí prodávané bytové jednotky tedy musí být základní vybavení bytu jako je kuchyňská linka s varnou deskou a troubou, toaleta, sprcha nebo vana, umyvadlo. Nemovitost nesmí být zatížena žádným dluhem a může se nacházet v jakékoliv části města s výjimkou sídliště Kamenná a okolí Okresního soudu (v těchto lokalitách není možné podle dotačních pravidel výkup uskutečnit). Kupní cena za nemovitost bude stanovena dle obvyklé kupní ceny v místě a čase prodeje, nejvýše však za cenu znaleckého posudku.

     Vykoupené byty, podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu, přejdou do správy města a budou nabídnuty novým nájemníkům. Ti musí především dodržovat řádnou úhradu nájemného a další pravidla stanovená nájemní smlouvou. „I nadále se primárně chceme zaměřovat na matky samoživitelky, seniory a mladistvé, kteří opustili dětský domov,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Milan Märc.

     Chomutov chce postupným výkupem bytů získat pod kontrolu větší část bytového fondu v oblastech zatížených spekulanty s nemovitostmi a částečně tak vrátit ztracený komfort bydlení dlouholetým vlastníkům a nájemníkům.

Více informací o podmínkách výkupu nemovitostí najdete na www.vykupbytuchomutov.cz.

Kontakt:

Mgr. Jana Hronová, vedoucí Centra komunitního plánování, j.hronova@chomutov.cz, tel.: 607 055 523

(zdroj: chomutov-mesto.cz)