Vánoce nemusí být jen o cukroví, pohádkách, návštěvách a úklidu. Co takhle zkusit dobročinný běh? S ohledem na situaci každý sám za sebe, s vybraným patronem, který za každý uběhnutý kilometr vyplatí dohodnutou částku. Ta pak bude věnována na rekonstrukci Živého domu pro děti, mládež i rodiny v Teplicích-Trnovanech. (Na úvodním fotu zadní strana Živého domu před rekonstrukcí.)

     „Do běhu se může zapojit kdokoli. Poběží se na Silvestra mezi 8:00 a 14:00 online – to znamená, že každý si sám vybere trasu, vzdálenost i čas, které se mu hodí. Třeba i doma na běžeckém pásu,“ vysvětluje Jana Švecová, která běh za salesiány koordinuje. Každý běžec si předem domluví svého patrona, který mu za každý uběhnutý kilometr slíbí dohodnutou částku. Ta pak bude poukázána na účet veřejné sbírky pro Živý dům.

     Přestože se poběží na dálku, i tak můžou zapojení běžci něco vyhrát. Ocenění se budou rozdávat ve třech kategoriích: největší multiplikátor (běžec s nejvíce patrony), nositel radosti (běžec s nejzářivějším úsměvem na běžecké fotografii) a mezigenerační dialog (největší věkový rozdíl mezi běžcem a jeho patronem).

     Běh je pořádán v rámci česko-německé spolupráce s organizací Ackermann Gemeinde a její mládežnickou sekcí Junge Aktion. „Silvestrovského běhu se účastníme každý rok a nechtěli jsme o něj naše běžce připravit ani letos, i když v netradiční formě,“ popisuje vznik nápadu Marie Smolková, koordinátorka běhu za německou stranu. „Salesiány známe a věříme, že jejich práce pro děti a mládež pomáhá zlepšovat situaci v severních Čechách, proto letošní běh uskutečníme formou benefice. Výtěžek budeme věnovat jim.“ doplňuje jednatel Ackermann-Gemeinde Matthias Dörr. Běžci i jejich patroni mají možnost se setkat na česko-německém pikniku v Praze na Vyšehradě v sobotu 7. srpna 2021 a zúčastnit se tam slavnostního předávání cen.

Živý dům, tedy budova bývalých jeslí v Hlávkově ulici v Teplicích-Trnovanech, už zná svou budoucí podobu. Na fotu je část studie, kterou pro salesiány vypracoval teplický architekt Jan Hanzlík.

     Salesiáni jsou součástí nadnárodní „firmy“ působící ve 130 zemích světa. V Teplicích pracují již 30 let. Děti do salesiánského střediska chodí na doučování, kroužky, jezdí na akce a tábory. Mládeži salesiáni pomáhají se studiem, hledáním práce a různými těžkostmi, které přichází s jejich věkem. Zkušenosti při výchově dětí nabízí i rodičům. Pro školy organizují programy na zlepšení vztahů ve třídách i prevenci proti šikaně. 

     Více informací o činnosti salesiánů v Teplicích a silvestrovském běhu je možné najít na www.salesianiteplice.cz

Jana Švecová, Salesiánské středisko Štěpána Trochty – dům dětí a mládeže