Včelaření se věnuje neuvěřitelných 60 let! Co dělává ve volném čase v zimních měsících, kdy není se včelami tolik práce? Pojďme se na to podívat. Rozhodně to stojí za to. Například stačilo dva a půl měsíce a na světě byla stručná historie vývoje včelích úlů v naší zemi.
Vytvořil miniatury úlů ze dřeva a jiných přírodních materiálů. Práce to byla náročná a titěrná. Série miniatur začíná brtěmi, což byly dutiny, ve kterých žily včely bez ohledu na stav stromu (vzrostlý, spadlý nebo pokácený). Další z miniatur představuje špalkové úly – kláty. Následují košnice (slaměné úly). Moravské almárky byly úly přístupné jen zezadu. Model nástavkových úlů pana Purnocha má unikátní části, které jsou zhotovené z jediného kusu dřeva: vyřezával je ručně, nožíkem. Poslední ze série miniatur je kočovný vůz pro včely.
Miniatury má pan Purnoch vystavené v proskleném zahradním domku. Byly se na ně podívat i děti z blízké mateřské školky. V minulosti byly jeho modely včelích úlů k vidění například na výstavách zahrádkářů v Budyni nad Ohří.
Zhotovil také několik špalkových úlů v „životní“ velikosti (na úvodním fotu). Jedná se ale o nefunkční modely.
Moderní, současné úly, které si sám vyrobil a používá, ozdobil různými obrázky. Technika byla prostá: malba latexovými barvami na dřevo. Jednotlivé nástavky úlu nesou nejrůznější výjevy. Za povšimnutí stojí například krajina vystupující z obrazu.
Mezi jeho nejnovější počin patří hmyzí domek pro včely samotářky, což je dřevěný rám se stříškou na podstavci, který se skládá z mnoha navrtaných polínek z tvrdého dřeva. Otvory vletů jsou začištěné, bez třísek a nejsou průchozí. Jednotlivá polínka jsou natřená různými barvami a domek tak zdobí zahrádku, na které je umístěn na suchém a klidném místě, které je chráněno před deštěm.
Včely samotářky patří k nejpilnějším včelám vůbec, proto je dobré podporovat jejich hnízdění právě vytvářením hmyzích domků (hotelů). Samotářky tvoří druhově nejbohatší skupinu včel. Na území České republiky jich žije více než 600 druhů. S nástupem jara se přezimující jedinci spáří. Samičky včel samotářek po oplodnění budují samostatná hnízda v nejrůznějších dutinách. „Běžné způsoby hnízdění včel samotářek jsou velmi zajímavé. Jejich hnízda najdeme například v zemi (suché tužší půdě), v cihlovém zdivu, dutinkách střešních tašek nebo v chodbičkách dřevokazného hmyzu ve starých stromech,“ říká pan Purnoch. Při tvorbě hnízda postupují tak, že vystaví několik počátečních buněk a zanesou je směsí nektaru (cukernatá tekutina, kterou vytváří některé rostliny) a pylu. Do každé buňky položí vajíčko a buňky uzavřou. Pak pokračují ve stavbě dalších. „Věřte, že sledovat včelu při budování hnízda ve hmyzím domku je pastva pro oči,“ dodává o svém koníčku zkušený včelař.
Vladimír Purnoch včelaří s láskou a své bohaté letité zkušenosti předává dál – pomáhá mladým, začínajícím včelařům. Dětem, které se zajímají o včelaření, ochotně odpovídá na otázky a ukazuje jim skutečné úly. Patří mu velké poděkování za jeho snahu a práci.
Diana Jandečková Purnochová