Kantáta k výročí 800 let od narození svaté Zdislavy z Lemberka

     V roce 2020 si připomínáme 800 let od narození paní Zdislavy z Lemberka a Křižanova. Tato patronka Litoměřické diecéze a Libereckého kraje je známa svou dobrotivostí, zbožností, péčí o nemocné a potřebné a také jako milující matka a oddaná manželka.

     Na její počest se rozhodl teplický skladatel Jan Zástěra zhudebnit libreto textaře Jana Matouška „Já vládnu pouze láskou“. Tak vznikla kantáta pro smíšený sbor, smyčcový kvintet a herečku, která svými recitovanými vstupy doplňuje zpívané části. Poetické ztvárnění a melodická hudba zpřístupňuje Zdislavin odkaz nejširšímu publiku. Výročí připadá téměř příznačně na rok, kdy se kvůli světové pandemii viru covid-19 stává připomínka Zdislaviny obětavé pomoci nemocným, zakládání špitálů a klášterů nanejvýš aktuální.

     Ve spolupráci s TV Noe je na rok 2021 dále plánováno natáčení televizního medailonku v krásném okolí města Jablonného v Podještědí. Obrazový záznam z míst spojených s životem světice dodá kantátě další rozměr. V roli Zdislavy se představí herečka libereckého divadla F. X. Šaldy Karolína Baranová. 

     Dříve, než bude možné si skladbu zhlédnout v televizním pořadu či poslechnout na některém z živých vystoupení, mohou si ji zájemci vychutnat na nahrávce pořízené v srpnu 2020 ve studiu Macac ČRo Sever v Ústí nad Labem. Ta právě nyní vychází na CD a je k dostání na webu www.ceskenebezari.cz. Tato nahrávka vychází právě rok poté, co pořádající Trautzlova umělecká společnost s velkým úspěchem doprovodila hudbou Českou národní pouť do Říma a oslavila novými skladbami Jana Zástěry další kulaté výročí Zdislaviny současnice a souputnice, svaté Anežky České. Vybrané tři písně z loňské pouti s novými českými texty jsou bonusovými skladbami na aktuálně vycházející nahrávce a tvoří tak propojení těchto dvou výročí.

     V příštím roce se pak tato souslednost jubileí do třetice završí Zástěrovým oratoriem u příležitosti 1100 let umučení svaté Ludmily na Tetíně.  Všechny tři tyto světice se potkávají spolu s dalšími českými patrony a světci v jeho rozsáhlém cyklu kantát České nebe.

Bc. Petr Šíla, předseda společnosti

Trautzlova umělecká společnost