V sobotu 12. září se konal v Kostomlatech pod Milešovkou jubilejní 10. ročník Mezinárodního folklorního festivalu České středohoří. Ten i letos přinesl návštěvníkům bohatý program.

     Festival byl zahájen průvodem krojovaných souborů v čele s Baráčníky před pódiem na náměstí v Kostomlatech pod Milešovkou. Moderátor následně poděkoval všem finančním přispěvatelům, sponzorům, Ústeckému kraji v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem, obci Kostomlaty pod Milešovkou a paní starostce Evě Krejskové a všem subjektům, kteří se podíleli na uspořádání akce.

     Vše probíhalo podle programu a plánu. Během odpoledne vystoupily soubory Krušnohor, Zulay, Krušnohorská dudácká kapela, ELDORÁDO, Severka. Na akci účinkoval také televizní bavič a zpěvák Milan Pitkin a kapela Regius Band. Festival navštívil rovněž hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček s rodinou, který podpořil festival krátkým proslovem a byl vybrán jako porotce soutěže ve zdobení dortu. Vítězům soutěže následně předal ceny.

     Během festivalu proběhla také tradiční knedlíková soutěž, do které se letos přihlásilo šest dospělých mužů a dvě děvčata. Zvítězila a tím pádem i porazila dospělé jedlíky 13letá dívenka. Konala se i soutěž O nejhezčí festivalový obrázek a uskutečnil se Sukoslavský výšlap na hrad Kostomlaty a zpět. Zúčastnilo se jej 42 dětí a 14 dospělých.

     Festival osobně zaštítil hejtman Ústeckého kraje a finančně podpořili Ústecký kraj, Severočeské doly, a. s., a firma Zajíc & Zajíc Stochov.

(zdroj: kr-ustecky.cz)