Město Dubí je bránou do Krušných hor a místním občanům i turistům má co nabídnout. Dnes se budeme věnovat sakrálním památkám, o které se Dubští velmi dobře starají.
Opravdovou perlou je kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí. (na úvodním fotu) Architektonicky ojedinělý, umělecky cenný s nádhernou mramorovou výzdobou vně i uvnitř. Byl postaven podle vzoru kostela „Santa Maria del Orto“ v Benátkách. Jednotlivé části kostela pocházejí ze 7. století a nacházely se na italském ostrově Torcello. V Benátkách je koncem 19. století koupí získal a do Čech přivezl bývalý majitel teplického panství, hrabě Clary-Aldringen. Zároveň získal i další umělecká díla románské a pozdně gotické doby, která se později při výzdobě kostela uplatnila. Samotná stavba probíhala pod vedením stavitele Jindřicha Siegmunda z Teplic. Plány kostela vypracoval profesor Akademie výtvarných umění v Benátkách – Pietro Bigaglio, který osobně stavbu v Dubí sledoval. V plánu bylo připojit ke kostelu klášterní budovu s otevřenou křížovou chodbou. Tato část ale nebyla uskutečněna. Stavbu kostela financoval hrabě Clary-Aldringen. Po vyčerpání jeho finančních možností se na dokončení a vnitřní výzdobě podílel Spolek sv. Bonifáce a použity byly i sbírky. Tento chrám v majetku Města ovšem neslouží jen věřícím. Městské kulturní zařízení zde pořádá celou řadu akcí, zejména koncertů. Zveme vás na ty nejbližší. V pátek 28. srpna využijí dokonalou chrámovou akustiku operní pěvec Štefan Margita a Ambroš Ladies Orchestra. Začátek je v 17.00 hodin, v tomto případě je nutné si ve dnech 10. až 21. srpna osobně v Městském kulturním zařízení v Sadové ulici rezervovat místa. 17. září od 17.00 hodin potěší hudbymilovné publikum další varhanní koncert Vladimíra Roubala, kterého doprovodí harfenistka Ivana Pokorná a violoncellista Pavel Barnáš. A nakonec: 18. až 20. září se uvnitř i vně chrámu bude konat Slavnost u příležitosti 114. výročí posvěcení kostela. Vstup na všechny uvedené koncerty je zdarma.
Další sakrální památkou, kterou Město Dubí spravuje, je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s přilehlým horským hřbitovem na Cínovci. Stojí u rybníka při česko-německé hranici a od roku 2005 je chráněn jako kulturní památka České republiky. Péčí Města prochází tato svatyně rozsáhlými opravami, na které přispěla dotace z Ministerstva kultury. Vnitřek zdobí rokoková malba kadaňského malíře V. Roitha. Po roce 1945 sem byl umístěn oltář s ústředním motivem Nanebevzetí P. Marie z roku 1510, pocházející ze saského Fürstenau. V současné době je vystaven v expozici církevního umění v Regionálním muzeu Teplice. Bohoslužby se tu pravidelně nekonají, přesto kostelík a jeho okolí několikrát ročně ožívá.
Bližší podrobnosti najdete na http://www.mkzdubi.cz/