V červenci roku 2018 oficiálně zahájila celoroční provoz litoměřická cyklověž. Jde o samostatný, bezobslužný parkovací systém pro více než stovku kol, který je v provozu 24 hodin denně.  Možnost uschovat si zde jízdní kolo může až 118 cyklistů na prostoru o rozloze jen několika metrů čtverečních. Úschova i vyzvednutí trvá jen několik vteřin. Cyklista, který si zde chce uložit své kolo, přijede ke vstupnímu modulu a najede s ním do vyhraněného prostoru. Stiskne tlačítko a vyzvedne si lístek s čárovým kódem. O umístění kola do věže se postará samoobslužný parkovací systém. Při jeho vyzvednutí majitel pouze načte čárový kód, zaplatí poplatek za uschování ve výši 5 korun na den (mince 1, 2, 5, 10, 20 Kč) a automat mu kolo vydá zpět. Majitelé IN Karty Českých drah mají parkování ve věži zdarma. Bezpečnost zajistí kamerový systém napojený na městskou policii. Ve věži mohou parkovat i dětská kola. Není nutné sundávat příslušenství – tachometr, přilbu či cyklo-tašky. Kolo je pojištěno proti poškození a krádeži. Součástí stavby je veřejná mechanická pumpa „PRO CYKLISTOVU DUŠI“, kterou je možné dofouknout nejen jízdní kolo, ale také kočárek, invalidní vozík nebo koloběžku. Je umístěna poblíž vstupního modulu automatické kolárny.

     Cyklověž se nachází na strategickém místě – u autobusového i vlakového nádraží, nedaleko cyklostezky a v těsné blízkosti centra města. Využít ji mohou jak obyvatelé města, tak turisté. Město Litoměřice k realizaci stavby využilo 24. výzvy Výstavba a modernizace terminálů Ministerstva pro místní rozvoj. Pro vybudování cyklověže získalo podporu ve výši 12,4 milionu korun. Celkové náklady projektu činily 14,1 milionu korun (zahrnující náklady na stavbu, inženýrskou činnost, studie atd.) Město se tedy podílelo částkou 1,7 milionu korun.  

     Litoměřice výstavbou věže následovaly další města v České republice, které již zařízení používaly, například Hradec Králové se dvěma cyklověžemi, Pardubice, Třinec, nebo Lysou nad Labem.

(zdroj: MěÚ Litoměřice)