Voda a klimatické změny. Takový je podtitul letošního Světového dne vody, který si tradičně připomínáme 22. března. Změna klimatu je extrémně nebezpečná a způsobuje, že je voda stále vzácnější. Co dělat, abychom tyto změny zmírnili? Naučme se neplýtvat vodou.

I když si to často neuvědomujeme, spotřeba vody je spojená téměř se vším, co přes den děláme. Když sledujeme televizi, vaříme nebo pracujeme na počítači, využíváme elektrickou energii, která je získávána způsobem, jehož je voda nezbytnou součástí. Podobné je to třeba i při čtení knih. Průměrná spotřeba knižního průmyslu tvoří 125 milionů stromů za rok. Z nich se vyrábějí knihy, které se pak skladují a převážejí prodejcům, což také vyžaduje značné využití vody.

To však rozhodně není vše. Víte například, kolik využité vody stojí za tím, abyste si se svými blízkými mohli pochutnat na šálku kávy nebo tabulce čokolády? Na jeden kilogram kávy výrobci potřebují asi 18 900 litrů vody, na kilogram čokolády 17 196 litrů. A tím výčet vysoké spotřeby vody u výroby běžných surovin nekončí.

Severočeská voda je kvalitní a dobrá

Na severu Čech mají obyvatelé vody dostatek a katastrofických scénářů se bát nemusejí. A to i přes to, že v loňském roce opět vzrostla spotřeba vody v ČR o 1,8 litru na osobu denně. Díky unikátnímu distribučnímu systému a vodním nádržím v Krušných, Lužických, Jizerských horách a Českém středohoří dokážou vodohospodáři region vodou zásobit, což by však místní obyvatelé neměli brát jako samozřejmost.

Oslavy Světového dne vody výrazně ovlivňuje aktuální pandemie koronaviru, se kterou se většina světové populace momentálně potýká. Chceme všechny obyvatele severočeského regionu ubezpečit, že tato situace nijak neohrozí dodávky pitné vody do jejich domovů. Tu budou mít všechny domácnosti k dispozici tak, jak jsou zvyklí. Zaměstnanci skupiny Severočeská voda pracují i přes ztížené podmínky tak, aby všechny domácnosti, nemocnice, obchody, úřady a firmy měly pitnou vodu k dispozici tak, jak jsou zvyklí. Zároveň chceme ke Světovému dnu vody popřát hodně zdraví, pozitivních myšlenek a co nejrychlejší návrat do běžného života.