Prvních dvacet seniorů a handicapovaných občanů dostane dnes od města Litoměřice krizové potravinové balíčky. Pro Litoměřice je v tuto chvíli připravuje TESCO. Roznesou je pracovníci odboru sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu s dobrovolnými hasiči, kteří budou vybavení průkazem. Padesát tisíc korun na jejich přípravu uvolnila rada města.

V Litoměřicích je 450 seniorů starších 85 let. Bylo vytipováno 150 z nich, kteří žijí osamoceně. „Dosud jich naši sociální pracovníci obešli 130, přičemž o pomoc tohoto typu požádalo dvacet z nich,“ informovala dnes vedoucí odboru Renáta Jurková.

Hodnota jednoho krizového balíčku s trvanlivými potravinami, které vystačí na dva týdny, má být zhruba 700 korun. Předávány potřebným budou zdarma. K jejich proplacení seniorem dojde až poté, co se zlepší epidemiologická situace.

Objednávat balíček, včetně dodání, mohou senioři na telefonních číslech 416 916 125, 416 916 222 a 416 916 120. Uskutečněný hovor je vnímán jako závazná objednávka a bude monitorován. Objednávky jsou přijímány od pondělí do pátku od 8 do 13 hodin.

Monitoring seniorů probíhá i nadále. „Jsme prostřednictvím dobrovolníkům připraveni pomoci s nákupem i ženám, samoživitelkám s malými dětmi, které nemají nikoho, kdo by jim pomohl,“ jmenuje další druh pomoci místostarosta Lukas Wünsch.