Hejtman Oldřich Bubeníček a Vlastimil Vozka přinášejí květiny k památníku

Před 86 lety došlo na dole Nelson III. u Oseka na Teplicku k výbuchu, při kterém tehdy zemřelo 142 horníků. I letos při tradičním pietním aktu u pomníku katastrofy uctil památku zahynulých horníků hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, zástupci okolních obcí a hornických spolků z české i německé strany.

Podle historiků exploze zasáhla celý důl Nelson, na povrchu došlo k destrukci provozních budov, v jejichž troskách zahynulo několik zaměstnanců. Kvůli vzduchové ventilaci došlo následně v dole k dalším lokálním výbuchům. Horníci zemřeli přímo při výbuchu, či následně otravou kysličníkem uhelnatým. Osecké neštěstí je třetí největší hornickou katastrofou na území nynější České republiky.

„Je důležité, abychom si takovéto tragédie stále připomínali. Abychom vzpomínali na ty, kteří zemřeli a po kterých tady zůstaly desítky sirotků a vdov. Horníci byli pro mě vždy velmi váženým zaměstnáním a za jejich práci jsem jim velmi vděčný. Ústecký kraj byl vždy energetickým srdcem České republiky a bez tvrdé práce horníků by toto srdce nikdy netepalo,“ uvedl při pietním aktu hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Spolu s hejtmanem se poklonili u památníku například starosta města Oseku pan Jiří Macháček, radní města Most Vlastimil Vozka či zástupci vedení společnosti Vršanská uhelná a Severočeské doly. (zdroj: kr-ustecky.cz)