Vladimír Kořen je divákům v poslední době známý z obrazovek díky zábavném u a ;naučnému pořadu Zázraky přírody. Společně se slovenským hercem Marošem Kramárem si zvou do studia známé osobnosti a populární formou testují jejich znalosti. Češi podobné kvízy milují a pokaždé se něčemu přiučí.
Jak oblíbený pořad vznikl a kolik dílů už bylo odvysíláno?
Zázraky přírody se začaly připravovat v roce 2008. Já tehdy pracoval v redakci zpravodajství ČT, měl jsem na starosti přírodu a vědu a pak přišla nabídka snů. Oslovila mě Eliška Faeklová, což je mimořádně schopná a velmi zkušená televizní dramaturgyně. Zeptala se mě, jestli by mě to zajímalo. Formát byl převzatý z Německa, my jsme je už ale překonali. Natočili jsme 80 dílů a teď připravujeme dalších 5.
Kdo vybírá témata a co všechno musíte vyzkoušet, než jdete před soutěžící a publikum?
Otázky a témata připravuje tým právě pod vedením Elišky Faeklové a režiséra A. Rezka. Velmi pomáhají studenti slánského gymnázia z klubu Laborky. Některé výbušnější nebo adrenalinové pokusy předtáčíme. Před natáčením ve studiu máme den na zkoušky, kde se musí připravit vše do detailu, aby to naostro klaplo.
Jak dlouho trvá příprava jednoho večera?
No jedna část je několikatýdenní teoretická příprava, kdy se vyhledávají různé zajímavé okruhy otázek, pokusy, soutěže. Pak následuje produkční zajištění, obhlídky. Samotné natáčení je velmi koncentrovaný fofr, který trvá jen několik dní. Když dokončíme ve studiu jeden díl, vyměníme scénáře a hned jdeme na další. Studia na Kavčích horách jsou maximálně vytížená a my víme dlouho dopředu, že máme jen čtyři dny, za které musíme dokončit tři díly.
Společně s kolegou skoro pokaždé zažíváte dost nebezpečné situace. Která pro vás byla nejhorší?
Největší strach jsem překonával při slaňování Žižkovské věže, ale největší problémy jsem zažil, když mě hodili do vody s autem. Popruhy zaklestily dveře a já nemohl vyplavat. Potápěč přes okénko chvíli „brejlil“ a pak odplaval. Museli celé auto vyzvednout a otevřít mi dveře. To bylo trochu divočejší.
Co vám osobně tento pořad přináší?
Radost z poznání. Ta parta kolem Zázraků je báječná. Vůbec se nedohadujeme, Maroš mi pomáhá, nejsem herec a je to škola být vedle něj. Potkám se spoustou lidí a věřím, že spoustu lidí dokážeme také pobavit. I my zažijeme hodně legrace.
A teď na jiné téma: Jste uvolněným starostou středočeských Říčan. Jak stíháte časově jistě náročný program?
Natočíme sedm dílů Zázraků do roka a já na to potřebuji nějakých 20-25 dní. Hodně pracujeme o sobotách a nedělích a občas si beru dovolenou. Někdo jezdí na hory nebo k moři, já do studia .
Když je příležitost, jak nejlépe relaxujete?
Rád rybařím nebo se hrabu v záhonech, zahraju si někdy nějakou hru a taky rád spím. Nicméně největší relax je opravdu ta rybařina, člověk jde podél řeky a vnímá přírodu plnými doušky.
Narodil jste se a vyrůstal v Teplicích. Jaký vztah máte k rodnému městu a jak se ve vašich očích za poslední čtvrtstoletí změnilo?
Teplice jsou nádherné město, plné historie a kultury. Mí rodiče v Teplicích žijí a občas chodíme na procházky a vidím, jak se postupně proměňují místa mého dětství. Nedávno jsme byli se synkem a taťkou na fotbale. Porazili jsme Opavu. Procházeli jsme mojí cestu do školy – chodil jsem na „Švabinku“. Domy jsou barevnější, popraskaný asfalt vystřídala často zámková dlažba. A zmizely některé dominanty. Duchcovská přišla o obchod se zeleninou, kterou jsem míjel. Už tam na rohu není ani hosp oda &bdq uo;U soudu“. Aut na křižovatce nad schody notně přibylo. Zmizel zimní stadion… Svět i Teplice se mění. Mohutné stromy v Zámecké ale rostou dál. Teplice působí bohatším dojmem, ale dětské oči a vzpomínky dostávají člověka do melancholie. Ostatně melancholie k Teplicím tak nějak patří.
Mgr. Vladimír Kořen
Narodil se 30. 12. 1973 v Teplicích, absolvoval tamní gymnázium a poté vystudoval žurnalistiku se specializací na politologii Univerzity Karlovy. Při studiu pracoval v Českém rozhlase. V ČT působí od roku 1995, postupně byl redaktorem, moderátorem Večerníku a vedoucím vydání pořadů „21“ a Události, komentáře. V současnosti se soustředí na pořad Zázraky přírody. Za popularizaci vědy získal cenu Česká hlava a medaili Vojtěcha Náprstka, kterou uděluje Akademie věd ČR. Vladimír Kořen je ženatý, má dcery Majdalenku a Karolínku a syna Va&scaro n;ka. By l už potřetí zvolen starostou středočeského města Říčany.
Ze zákulisí
Hlavním tématem pořadu Zázraky přírody je genialita matky přírody a to, jak lidé dokáží využívat jejích úžasných vynálezů. Celý formát trvá 70 minut. V každém díle moderátoři se čtyřmi vybranými celebritami prochází šest témat z různých odvětví přírody. V rámci jednoho dílu je položeno celkem sedm soutěžních otázek, které se vždy vztahují k tématu nebo demonstrovanému experimentu.
Součásti každého dílu je také jeden experiment, který vždy podstoupí na vlastní kůži moderátor Vladimír Kořen. První pokus se například uskutečnil ve Výzkumném ústavu letectví v Letňanech. Vladimír byl posazen před obrovský aerodynamický tunel, ve kterém dokáží nasimulovat rychlost větru až do síly hurikánu. V druhé části experimentu byl Vladimír připevněn k rampě a čekalo se, jak silný vítr jej vynese do vodorovné polohy.
Ozdobou každého dílu jsou čtyři známé osobnosti, které tipují správné odpovědi. Na odpověď stisknutím tlačítka ve studiu mají přesně deset sekund. Když odpoví správně, připočte se jim bod. Když tipnou špatně, body se neodečítají. Tipující s největším počtem bodů se stává vítězem soutěže.
Zdroj: Česká televize