Město Most začne v nejbližší době realizovat nákup cca 10 bytů. Využije je pro sociální účely. Vybírat bude ze stávající nabídky realitních kanceláří, ale svůj byt k odkupu může městu nabídnout také soukromý majitel. Hlavní myšlenkou je, aby lidé, kteří mají nízké příjmy, dostali slušné bydlení za normální peníze. Most se pokusí na výkup bytů získat evropskou dotaci.

„Rádi bychom občanům našeho města zprostředkovali solidní bydlení za přijatelné peníze. Mohou to být jak matky samoživitelky, senioři, ale i navrátilci z vězení nebo oběti byznysu s chudobou. Podmínkou je, že obyvatelé bytů musí řádně platit a dodržovat pravidla. Docházet za nimi budou sociální pracovníci, kteří s nimi budou pracovat, takže se dá předpokládat, že se jejich život zlepší,“ vysvětluje primátor města Mostu Jan Paparega. 

Město Most chce na nákup bytů získat dotaci z Evropské unie a pořídit za ni deset bytů. „Využít bychom chtěli běžící dotační titul IROP, kde jsou volné finanční prostředky. Z dotace se spoluúčastí města deset procent můžeme byty získat do svého majetku a následně je přizpůsobit našim potřebám,“ dodává primátor.

Magistrát města Mostu stanovil podmínky, za kterých nemovitost od původních vlastníků koupí. Jednat by se mělo o byty, které jsou v soukromém vlastnictví, o velikosti 1+1, 2+1 nebo 3+1 v kterékoliv části města vyjma základních sídlišť Chanov, Podžatecká – jih, Liščí Vrch, Skřivánčí Vrch, Pod Šibeníkem a Z. Fibicha.  Byt nesmí být zatížen dluhem, zástavním právem a další omezením. Musí být ihned obyvatelný a vybavený základním vybavením. O samotné koupi bytů pak budou rozhodovat orgány města dle došlých nabídek, které budou splňovat požadavky města. (zdroj:město-most.cz)